zprávy

USA chtějí Rusy vyloučit z Rady OSN pro lidská práva

časopis

Spojené státy se chtějí pokusit o suspendování Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Informovala americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Jak informovala agentura AFP, Ruská diplomatická mise v Ženevě oznámení americké velvyslankyně bezprostředně nekomentovala.

Ohořelé tělo muže spolu s dalšími pěti lidmi leží v pondělí 4. dubna 2022 na zemi ve městě Buča na okraji Kyjeva na Ukrajině.
„Nemůžeme dovolit členskému státu, který podkopává všechny principy, které si ctíme, aby se účastnil práce v Radě OSN pro lidská práva,“ napsala velvyslankyně na Twitteru v souvislosti s množícími se podezřeními, že ruské jednotky se na Ukrajině zřejmě dopustily činů, které by mohly být kvalifikovány jako válečné zločiny.

Thomasová-Greenfieldová narážela na víkendové zprávy o násilnostech spáchaných vůči civilistům ve městě Buča v Kyjevské oblasti, které ukrajinské jednotky zjistily, když tuto lokalitu obsadily po ústupu ruských sil.

Vraždění ve městě Buča na Ukrajině
Záběry jsou vhodné pouze pro silné povahy. Zpravodajské fotografie z města Buča ukazují nelidskost války na Ukrajině.

Zprávy o tělech desítek civilistů na ulicích města nebo v masových hrobech vyvolaly ve světě vlnu rozhořčení a odsouzení vůči Rusku.

Velvyslankyně USA se současně obrátila na 140 zemí, které již hlasovaly pro odsouzení ruské invaze na Ukrajinu: „Záběry z Buče a devastace na celé Ukrajině nás nyní nutí přejít od slov k činům“.

Žádost nedoručili. Zatím
Jakékoliv rozhodnutí o suspendování Ruska vyžaduje rozhodnutí Valného shromáždění OSN v New Yorku, dodala AFP.

Jeho mluvčí Paulina Kubiaková v pondělí uvedla, že zatím nebyla doručena žádná žádost týkající se případného suspendování Ruska.

V 47-členné Radě OSN pro lidská práva, která sídlí v Ženevě, v současnosti zasedají Rusko a další čtyři stálí členové Rady bezpečnosti OSN: Británie, Čína, Francie i Spojené státy.

USA byly za člena tohoto předsednictva zvoleny loni v říjnu, kdy v něm před tím 3,5 roku nepracovaly, což souviselo s rozhodnutím tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa.

Před čtyřmi lety z Rady vystoupili
Rada OSN pro lidská práva byla zřízena rezolucí Valného shromáždění OSN ze dne 15. března 2006 jako jeden z jeho pomocných orgánů a nahradila Komisi OSN pro lidská práva, kritizovanou za slabou reakci na špatný stav dodržování lidských práv v některých státech.

Brzy se však i Rada OSN pro lidská práva stala terčem stejně motivované kritiky. Právě pro absenci zásadních reforem z ní Spojené státy v červnu roku 2018 vystoupily.

USA tehdy kritizovaly členství takových zemí jako Čína, Kuba a Venezuela, které jsou samy obviňovány z porušování lidských práv. Deklarovali také, že rada je „chronicky zaujatá vůči Izraeli“.

Rada sídlí v Ženevě a sestává ze 47 členů, které vybírá 193 členských států OSN.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora