zprávy

Německo a Francie vyhostí desítky ruských diplomatů

časopis

Německo rozhodlo o vyhoštění 40 ruských diplomatů. Informuje o tom agentura DPA, podle které jde o osoby, o kterých je Berlín přesvědčen, že pracují pro ruské tajné služby. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková prohlásila, že dotyční působili proti zájmům Německa. Nyní mají pět dní na opuštění země.

Německá vláda v pondělí rozhodla, že „prohlásí za nežádoucí osoby značný počet příslušníků ruského velvyslanectví, kteří v Německu každý den pracovali proti naší svobodě a proti soudržnosti naší společnosti“, prohlásila Baerbocková v Berlíně. „Tohle trpět nebudeme,“ dodala.

K Německu se zřejmě přidá i Francie, která vyhostí 35 ruských diplomatů, kteří na jeho území jednají proti zájmům Paříže, uvedl zdroj z prostředí francouzské vlády. Napsala agentura AFP.

Společný evropský postup
\“Francie se dnes rozhodlo vyhostit jistý počet ruských zaměstnanců s diplomatickým statutem působících ve Francii, jejichž aktivity jsou v rozporu s našimi bezpečnostními zájmy,\“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v Paříži bez uvedení přesného počtu vyhoštěných diplomatů.

Zdroj z resortu diplomacie však pro AFP pod podmínkou anonymity upřesnil, že uvedené opatření se týká 35 osob.

„Tento krok je součástí společného evropského přístupu,“ dodalo ministerstvo zahraničních věcí s tím, že jeho nejvyšší prioritou je „zajistit bezpečnost Francouzů a Evropanů.“

DPA připomíná, že označení diplomatů za nežádoucí osoby se rovná jejich vyhoštění ze země. Agentura také uvádí, že co se týče těchto diplomatů, je možné vycházet z toho, že patřili k ruským tajným službám.

Nesnesitelné obrázky z Buče
Šéfka německé diplomacie dodala, že o tomto rozhodnutí byl informován ruský velvyslanec Sergej Nečajev, kterého si ve věci předvolal státní tajemník resortu zahraničních věcí v Berlíně Andreas Michaelis.

V Německu se tlak na další tvrdé kroky vůči Moskvě vystupňoval poté, co ukrajinská armáda objevila stovky těl zabitých civilistů v Buče poblíž Kyjeva, kterou donedávna okupovaly ruské jednotky. „Obrázky z Buče jsou nesnesitelné. Putinovo bezuzdné násilí likviduje nevinné rodiny a nezná hranic,“ napsala v reakci na twitteru Baerbocková s tím, že Německo dále zpřísní protiruské sankce a Ukrajinu bude ještě více podporovat.

Rozhodnutí Německa zhorší jeho diplomatické vztahy s Moskvou, uvedla v reakci na rozhodnutí vlády v Berlíně ruská ambasáda v německé metropoli. „Neopodstatněné snížení počtu diplomatických zaměstnanců na ruských misích v Německu zúží prostor k udržování dialogu mezi našimi zeměmi, což povede k dalšímu zhoršení rusko-německých vztahů,“ uvedlo ruské velvyslanectví prostřednictvím aplikace Telegram.

Na straně Kyjeva bez vyšetřování
\“Vyjádřili jsme naše kategorické odmítnutí jednostranných obvinění Berlína, který se okamžitě postavil na stranu Kyjeva, aniž by nejprve počkal na nezávislé vyšetření událostí ve městě Buča,\“ uvedlo ruské velvyslanectví.

Kreml v pondělí kategoricky odmítl obvinění z toho, že ruské síly jsou zodpovědné za zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov přitom zpochybnil pravost záběrů, které zachycují těla civilistů ležící na ulicích. Svá tvrzení však nepodložil žádnými důkazy.

Vraždění ve městě Buča na Ukrajině
Záběry jsou vhodné pouze pro silné povahy. Zpravodajské fotografie z města Buča ukazují nelidskost války na Ukrajině.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora