zprávy

Nová zpráva o klimatu: Vědci jsou diplomatičtí, ale šance na 1,5°C prakticky neexistuje

časopis

Vyšla nová zpráva od IPCC.

Žena z kmene Karbi, které zemědělskou půdu změnily na prostor pro solární elektrárnu, pase svou krávu nedaleko vesnice Mikir Bamunit v Indii.
Bez okamžitého a výrazného snížení emisí ve všech sektorech nedokážeme udržet oteplení pod 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí ai udržení oteplení pod dvěma stupni bude velmi problematické.

„Jsme na křižovatce. Rozhodnutí, která učiníme nyní, nám mohou zajistit snesitelnou budoucnost. Máme nástroje a znalosti potřebné ke snížení oteplení,“ říká předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Hoesung Lee.

Panel v pondělí podvečer vydal další, třetí část velkého hodnocení stavu klimatu. Spolu se dvěma předchozími zprávami vyjde nový dokument jako souhrn v šesté hodnotící zprávě později v tomto roce.

climate change

Nejnovější dokument se jmenuje Zmírňování (mitigace) klimatické změny a zabývá se zásahy, které mohou učinit státy, průmysl, města či jednotlivci.

I když vědci zvolili poměrně diplomatický jazyk a říkají, že jsme „pouze na křižovatce“ z jejich závěrů vyplývá, že cíle udržení globálního oteplení pod 1,5, respektive dva stupně Celsia jsou prakticky nerealizovatelné.

Nyní nebo nikdy

Jedním z hlavních závěrů zprávy je, že následující roky budou kritické při rozhodování o tom, jaká budoucnost čeká lidstvo.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora