zprávy

Biden: Putina by měla za válečné zločiny na Ukrajině soudit

časopis

Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzval k dalším protiruským sankcím. Informovala o tom dnes agentura AP. Biden reagoval na zprávy ukrajinských úřadů, že ruští vojáci zabili stovky civilistů ve městě Buča u Kyjeva. Rusko odmítá, že jeho vojáci v nynější válce na Ukrajině zabíjejí civilisty. Biden také vyzval, aby byl Putin kvůli válečným zločinům postaven před soud.

„Viděli jste, co se stalo v Buči. Musíme pokračovat v poskytování zbraní Ukrajině, aby mohli pokračovat v boji. A musíme shromáždit všechny podrobnosti, aby se mohl uspořádat skutečný soud pro válečné zločiny,“ řekl Biden novinářům. Podle agentury AP dodal, že Putin je válečný zločinec. Tým ruského prezidenta Biden nazval už v březnu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to později označil za nepřijatelnou a neodpustitelnou rétoriku.

Vraždění ve městě Buča na Ukrajině
Záběry jsou vhodné pouze pro silné povahy. Zpravodajské fotografie z města Buča ukazují nelidskost války na Ukrajině.

Dnes Biden reagoval na zprávy z města Buča o stovkách mrtvých civilistů. Město na okraji Kyjeva, které po několika týdnech ruské okupace ovládla znovu ukrajinská armáda, dnes navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. I on na místě za doprovodu ukrajinských vojáků a zahraničních novinářů znovu obvinil Putina z válečných zločinů. \“Toto jsou válečné zločiny a svět je uzná jako genocidu,\“ řekl Zelenskyj. Biden se ale termínu genocida vyhnul, uvedla agentura AP.

Během války na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, nazval Biden Putina také již „krvilačním diktátorem“, „hrdlořezem“ či „řezníkem“. Koncem března při návštěvě Varšavy také řekl: \“Proboha, tento muž nemůže zůstat dál u moci.\“ Později Bílý dům vysvětloval, že tím Biden nevyzýval ke změně režimu v Rusku a k odchodu Putina, ale k tomu, že je třeba, aby Putin ztratil moc nad ukrajinským územím iv širším regionu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí na sociální síti Twitter uvedla, že EU vytvoří s Ukrajinou společný vyšetřovací tým, jehož úkolem bude shromažďovat důkazy a vyšetřovat válečné zločiny či zločiny proti lidskosti ze strany Ruska při vojenské invazi na Ukrajině.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora