zprávy

V OSN se bude mluvit o vraždění v Buči, vystoupí i Zelenskyj

časopis

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN promluví i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. USA a jejich partneři se snaží pozastavit členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča nedaleko Kyjeva na Ukrajině v pondělí 4. dubna 2022.
Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 41. den
Ukrajina se domnívá, že Rusko se chystá na dobytí Charkova

Vraždění ve městě Buča na Ukrajině
Záběry jsou vhodné pouze pro silné povahy. Zpravodajské fotografie z města Buča ukazují nelidskost války na Ukrajině.

7:13 Ukrajinská generální prokuratura v pondělí večer oznámila, že zaznamenala přes 7 tisíc hlášení o údajných ruských válečných zločinech v Kyjevské oblasti. Většina obětí je ve městě Boroďanka severozápadně od Kyjeva, uvedla generální prokurátorka Iryna Venediktovová, citovaná tiskovou agenturou UNIAN. Generální prokuratura již začala vyšetřovat válečné zločiny ve městech Irpin, Buča a Vorzel, všechny v Kyjevské oblasti.

Fotografie neozbrojených obyvatel ležících bez života na zemi v malém městě Buča, po stažení ruských vojáků, vyvolaly pobouření po celém světě. Ruští vojáci měli tuto oblast pod kontrolou celé týdny. Ukrajina spolu s mnoha velmocemi tvrdí, že ruští vojáci spáchali masakr. Moskva prohlašuje, že se zabitím těchto lidí nemá nic společného, ​​a fotografie označila za „falešné“.

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj slíbil urychlené a nezávislé prověření a zdokumentování krutostí odhalených v Buči. „Jakmile budou opraveny mosty, které Rusové během svého ústupu vyhodili do vzduchu, budou tam mít přístup experti,“ řekl Monastyrskyj pro úterní vydání německého deníku Tagesspiegel. Na shromažďování důkazů se již podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedl ministr a dodal, že do vyšetřování se brzy zapojí i další zahraniční odborníci. (dpa, unian,

7:05****Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí uvedl, že jeho země nepociťuje žádné následky vyhoštění svých diplomatů z různých evropských států. Naznačil, že Rusko bude reagovat podobně. Informace přinesla tisková agentura AP.

Medveděv byl prezidentem Ruska v letech 2008–2012 a nyní za působení Vladimira Putina v prezidentském úřadě je místopředsedou bezpečnostní rady. V odkazové aplikaci Telegram Medveděv napsal, že „každý zná odpověď: bude symetrická a ničivá pro dvoustranné vztahy“.

Jeho vyjádření následovala poté, co Německo v pondělí vyhostilo 40 ruských diplomatů a Litva vyhostila ruského velvyslance – a zároveň oznámila, že povolá do vlasti svého ambasadora v Moskvě. Jak Litva vysvětlila, dělá to v souvislosti s ruskou vojenskou agresí na Ukrajině včetně „hrůzostrašného masakru“ ve městě Buča. I Francie v pondělí informovala, že vyhostí „množství“ ruských diplomatů. (ap, tasr)

6:08 Ukrajinské ministerstvo obrany očekává další ruské útoky na obklíčené východní město Charkov, informoval v pondělí večer mluvčí Oleksandr Motuzjanyk. Zprávu přinesla tisková agentura DPA. Ruští vojáci se připravují na dobytí města, řekl Motuzjanyk pro noviny Ukrajinská pravda. Ruské síly v dalších částech Ukrajiny také dostávají nové posily, upozornil mluvčí ministerstva obrany.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v pondělí vyzval obyvatele ukrajinského hlavního města, kteří uprchli před konfliktem, aby se do města „ještě alespoň týden nevraceli“. Informovala o tom tisková agentura AFP.

„V první řadě platí v některých částech Kyjevské oblasti 24hodinový zákaz vycházení. A také se ve městech poblíž Kyjeva, kde probíhaly boje, našlo obrovské množství výbušných zařízení – které mohou představovat velké nebezpečí,“ vysvětlil starosta. „Nemůžeme vyloučit ani možnost raketové palby. Ano, naše síly protivzdušné obrany pracují dokonale. Ale stát se může cokoli. Takže žádám lidi, aby trochu počkali a ještě se nevraceli,“ dodal Kličko.

Ukrajina a západní velmoci zpochybnily slib Ruska, že zmírní své vojenské aktivity kolem města Černihiv a metropole Kyjev, který dalo během osobních jednání minulý týden v úterý v tureckém Istanbulu. Ukrajinská armáda také varovala, že stažení ruských vojáků z okolí Kyjeva a Černihivy „je pravděpodobně jen střídáním jednotlivých útvarů a má ostatní zmást“.

Hněv po celém světě a obvinění z páchání válečných zločinů ruskými vojáky na Ukrajině vyvolal nález masových hrobů a těl na ulicích ve městech u Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připsal vinu za „mučení“ a „zabíjení civilistů“ přímo lídrem v Moskvě.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora