zprávy

Proč užívat vitamíny D3 a K2 současně?

časopis

Pro náš organismus jsou různé minerály a vitamíny velmi důležité, protože ovlivňují mnoho metabolických procesů a funkcí těla. Vitaminy D3 a K2 se navzájem ovlivňují. Jaké mají účinky a k čemu jsou dobré?

Každý z vitamínů má své vlastní úkoly, na kterých se musí podílet. Vitamín D3 si tělo dovede samo vytvořit, pokud na naši pokožku působí sluneční záření. V naší zeměpisné šířce se však střídají roční období a od podzimu do jara máme právě slunečních paprsků málo, což může způsobit nedostatek tohoto potřebného vitamínu. Ten se pak projevuje náladovostí únavou, vyčerpáním, nespavostí, podrážděností a objevit se mohou také bolesti zad nebo hlavy či svalová slabost a snížená obranyschopnost organismu, což v době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění a nachlazení rozhodně není žádoucí. Naopak potřebujeme svou imunitu podporovat. Vitamín K2 si naše tělo vytváří jen ve velmi omezeném množství pomocí bakterií a potřebujeme ho k předcházení kardiovaskulárních a civilizačních chorob, problémům s pohybovým aparátem a také k posílení obranyschopnosti. Nedostatek vitamínů K2 znamená bolesti hlavy a kloubů, únavu, poruchy pozornosti a také hrozí riziko zlomenin a řídnutí kostí.

Kombinace vitamínů K2 a D3 pomáhá k vyšší účinnosti obou vitamínů. Oba se účastní procesu s vápníkem a umožňují jeho správné ukládání do kostí. Zároveň ale zabraňují jeho ukládání do cévních stěn a pomáhají ke vstřebatelnosti fosforu. Vitamín D3 a K2 najdeme v potravinách, jako jsou máslo, vejce, ryby, mléko a játra či kysané zelí. Přesto nám ale k jejich pokrytí nemusí jen příjem z potravy stačit a je vhodnější vsadit na potravinové doplňky.

Prvotní příznaky nedostatku D3 i K2 často připisujeme jen podzimní únavě, stresu nebo přemíře práce. Když ale začneme užívat kvalitní doplňky stravy, které tuto kombinaci obsahují, brzy se náš stav zlepší a nepříjemné projevy minimalizujeme.

- Reklama -časopis
PR články

Redakce doporučuje

Články autora